Jak dawkować furosemid?

Furosemid to lek z grupy diuretyków pętlowych, który stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego, obrzęków spowodowanych niewydolnością serca, niewydolnością nerek oraz innych zaburzeń wodno-elektrolitowych. Aby uzyskać zamierzony efekt terapeutyczny, konieczne jest stosowanie odpowiedniej dawki. W niniejszym artykule przedstawimy, jak dawkować furosemid u osób dorosłych, dzieci oraz pacjentów w podeszłym wieku.

Jak dawkować furosemid u dorosłych?

Przed rozpoczęciem stosowania furosemidu, należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie przestrzegać jego zaleceń dotyczących dawkowania. Należy pamiętać, że dawkowanie powinno być ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Dawki początkowe

Najczęściej początkowa jednorazowa dawka furosemidu u dorosłych wynosi od 40 do 80 mg podawana rano. W razie potrzeby dawkę początkową można zwiększyć lub zmniejszyć w zależności od skuteczności i tolerancji leku.

Dawki podtrzymujące

Ustaloną jednorazową dawkę podtrzymującą można podawać 1-2 razy na dobę, co drugą dobę lub przez 2-4 kolejne dni każdego tygodnia. W długotrwałym leczeniu obrzęków dobowa dawka podtrzymująca wynosi zwykle od 40 mg do 80 mg.

Maksymalne dawki

W leczeniu ciężkich obrzęków maksymalna dawka dobowa wynosi 600 mg podawana w 3 lub 4 dawkach podzielonych. W przewlekłej niewydolności nerek stosowano dawki do 1,5 g na dobę, jednak ustalanie tak wysokich dawek powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza i w ściśle określonych przypadkach.

Jak dawkować furosemid u dzieci?

Zwykle stosuje się dawki od 1 mg do 3 mg/kg masy ciała, raz na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż 40 mg na dobę niezależnie od masy ciała dziecka.
Przy dawkowaniu furosemidu u dzieci należy pamiętać, że dawkowanie jest określane na podstawie masy ciała. Należy przestrzegać zaleceń lekarza i nie stosować dawek większych niż te zalecane.

Jak szybko zaczyna działać furosemid?

Furosemid jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, a jego działanie diuretyczne występuje zwykle po około 30-60 minutach od podania. Maksymalny efekt diuretyczny występuje zwykle po około 2 godzinach.

Jak długo działa furosemid?

Czas działania furosemidu to zwykle 6-8 godzin, po tym czasie wydalany jest z organizmu wraz z moczem. W przypadku leczenia przewlekłego konieczne jest regularne stosowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza, aby uzyskać utrzymujący się efekt terapeutyczny.

Podsumowanie

Furosemid to skuteczny lek diuretyczny stosowany w terapii obrzęków oraz nadciśnienia tętniczego. Dawkowanie leku powinno być ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta, z zachowaniem najmniejszej skutecznej dawki. Przed rozpoczęciem stosowania furosemidu należy skonsultować się z lekarzem i ściśle przestrzegać jego zaleceń dotyczących dawkowania.

Bibliografia

https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/2542/characteristic

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki: