Czy można stosować furosemid w ciąży i karmiąc piersią?

Leczenie farmakologiczne w czasie ciąży i karmienia piersią to nierozłączny temat dla wszystkich kobiet i ich lekarzy prowadzących. Często zdarza się, że w tym czasie kobiety muszą być leczone farmakologicznie, a wiele leków nie może być zastosowanych u tych pacjentek. W tym artykule dowiesz się, czy kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą stosować furosemid.

Czy można stosować leki u kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać stosowania leków bez konsultacji z lekarzem. Wiele leków może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód dziecko karmione piersią.
W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią lekarze starają się dobrać leki o najmniejszym ryzyku dla dziecka. Na podstawie specjalistycznej wiedzy lekarze dokonują oceny korzyści dla matki oraz potencjalnego zagrożenia dla płodu.
Temat bezpieczeństwa stosowania leków w okresie ciąży i karmienia piersią jest dodatkowo skomplikowany przez ograniczoną ilość badań klinicznych w tej grupie pacjentek.

Czy kobiety ciężarne mogą stosować furosemid?

Furosemid należy do grupy leków moczopędnych, wykazujących działanie w obrębie nefronu. W przypadku kobiet ciężarnych leczenie furosemidem powinno być prowadzone ze szczególną ostrożnością, tylko jeśli korzyści z zastosowania tego leku przeważają nad ryzykiem dla płodu.
W czasie badań na zwierzętach nie zaobserwowano niebezpieczeństwa związanego z zastosowaniem furosemidu w ciąży, jednak furosemid przenika przez barierę łożyskową. Z tego powodu, stosowanie furosemidu w czasie ciąży jest uzasadnione tylko dla krótkoterminowego leczenia, a decyzja o jego zastosowaniu powinna być uzgodniona z lekarzem prowadzącym ciążę. Pacjentka powinna być również monitorowana.

Czy kobiety karmiące piersią mogą stosować furosemid?

Furosemid przenika do mleka kobiecego i może wpływać hamująco na proces laktacji. W związku z tym, karmienie piersią jest przeciwwskazane u kobiet stosujących furosemid. Rekomendowane jest ograniczenie podaży mleka matki oraz monitorowanie dziecka w przypadku konieczności leczenia kobiet karmiących furosemidem.

Czy furosemid przenika do kobiecego mleka?

Tak, furosemid przenika do mleka kobiecego i może wpłynąć na delikatny proces laktacji. W związku z tym, karmienie piersią jest przeciwwskazane u kobiet stosujących furosemid. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić czasowe zaprzestanie karmienia piersią w sytuacji, kiedy konieczne jest zastosowanie furosemidu u tych pacjentek.

Podsumowanie

Wnioski z badań na zwierzętach i dowody z badań klinicznych wykazują, że furosemid przenika przez barierę łożyska i do mleka kobiecego. Stosowanie furosemidu w czasie ciąży wymaga ostrożności i dokładnego monitorowania stanu pacjentki przez lekarza prowadzącego. W przypadku matek karmiących stosowanie furosemidu jest przeciwwskazane.
Konieczne jest dokładne ocenienie korzyści oraz potencjalnego ryzyka związanego z leczeniem farmakologicznym w okresie ciąży.

Bibliografia

https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/2542/characteristic

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki: